بار دیگر کاهش عرضه داوطلبانه نفت خام مهم بود

تیتر 20 – عربستان سعودی و روسیه روز یکشنبه (14 نوامبر) تایید کردند که به دلیل نگرانی در مورد تقاضا و رشد اقتصادی و تاثیر آن بر بازارهای نفت خام، تولید نفت خود را تا پایان سال جاری به طور داوطلبانه کاهش می دهند.

مسکو و ریاض اعلام کرده اند که در ماه آینده تمدید یا تعمیق کاهش عرضه داوطلبانه را بررسی خواهند کرد.

یک منبع در وزارت انرژی عربستان گفت که ریاض تایید کرده است که به کاهش داوطلبانه 1 میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر ادامه خواهد داد و تولید را در 9 میلیون بشکه نگه می دارد.

در این بیانیه آمده است: کاهش داوطلبانه مازاد عرضه برای تقویت تلاش‌های احتیاطی کشورهای اوپک و غیراوپک (اوپک پلاس) برای حمایت از ثبات و تعادل در بازارهای نفت.

در همین حال، روسیه نیز اعلام کرد که به طور داوطلبانه صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی خود را تا پایان دسامبر سال جاری به 300 هزار بشکه در روز کاهش می دهد.

اوپک پلاس از سال گذشته تولید خود را به منظور اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای حفظ ثبات بازار کاهش داده است.

قیمت نفت خام برنت در دریای شمال در ماه سپتامبر به بشکه‌ای 98 دلار رسید که بالاترین سطح از سال 2023 است، هرچند که از آن زمان در بحبوحه تنش‌های نظامی در خاورمیانه، در معاملات امروز به حدود 85 دلار کاهش یافته است.

عربستان سعودی برای اولین بار در ماه ژوئیه به عنوان بخشی از یک توافق گسترده تر برای محدود کردن عرضه که اولین بار توسط برخی از اعضای اوپک پلاس در آوریل توافق شد، این کاهش داوطلبانه را انجام داد.

در ماه سپتامبر، عربستان سعودی اعلام کرد که کاهش داوطلبانه مازاد را تا پایان سال جاری تمدید می کند و هر ماه این تصمیم را بررسی می کند.

تحلیلگران به طور گسترده انتظار داشتند که عربستان سعودی کاهش عرضه داوطلبانه خود را در دسامبر تمدید کند.

اوپک پلاس تولید خود را تا پایان سال 3 میلیون و 666 هزار بشکه (معادل 6/3 درصد تقاضای جهانی نفت) کاهش داده است که یک میلیون و 666 هزار بشکه داوطلبانه و 2 میلیون بشکه تأیید شده است، در حالی که اعضای این ائتلاف به منظور بهبود قیمت جهانی نفت خام. در نشست سی و پنجم در وین مقرر شد این ارقام تا پایان سال 2023 ادامه داشته باشد و در طول سال 2024 علاوه بر این میزان، تولید کشورهای عضو این ائتلاف افزایش یابد. 1.4 میلیون بشکه کاهش یافت و مجموع تولید آنها به 40 میلیون و 460 هزار بشکه در روز رسید.

نشست وزرای نفت و انرژی اوپک پلاس پنجم دسامبر در وین برگزار می شود./ایلنا

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما